EnglishIndeksKontaktTelefonbogAlumnenetværkPortalenBiblioteketLedige stillinger
/upload/toptekster/dtu_uddannelse_v2.gif
Danmarks Tekniske Universitet
Danmarks Tekniske Universitet

Medicin og teknologi

/upload/dtu kommunikation/studiekatalog_2010/civil_medicin&tek.jpg

Bachelor i teknisk videnskab

Computerbaserede analyser og moderne teknologi spiller en afgørende rolle, når læger skal diagnosticere og behandle sygdomme. Desværre er de fleste læger ikke klar over, hvor mange tekniske muligheder de kan benytte sig af i deres arbejde. Omvendt ved de færreste ingeniører, hvordan den kliniske dagligdag fungerer på et hospital eller i en lægepraksis.

 

Humanbiologi med teknologisk sigte

Medicin og Teknologi er et tværfagligt studium. Ved at supplere ingeniørens tekniske kompetencer med en grundlæggende forståelse for lægens arbejde og medicinske problemstillinger bliver det muligt at udvikle nye metoder og produkter, der kan forebygge og helbrede sygdomme – og dermed redde menneskeliv.

 

Temabaseret undervisning

Lige fra første dag vil du opleve, at medicin, naturvidenskab og teknik går op i en højere enhed. Du kommer især til at arbejde med computerbaseret teknologi, men du får også en grundig viden om sundhedsvidenskab, naturvidenskab og teknologi. På den måde får du mulighed for at gå i dybden med menneskets biologi og sygdomme, samtidig med at du lærer om elektronik, måleteknik og elektrofysiologi. Selve undervisningen veksler mellem laboratoriearbejde, forelæsninger og klasseundervisning med diskussion, studenteroplæg og projektarbejde i grupper.

 

To store universiteter går sammen

Bachelorlinjen Medicin og Teknologi er et samarbejde mellem Danmarks Tekniske Universitet og Københavns Universitet, og du får både undervisning på DTU og på Panum Instituttet ved KU.

 

Fremtiden

Som færdiguddannet i medicin og teknologi vil du have mulighed for at blive ansat som civilingeniør på hospitaler, i medikotekniske virksomheder, hos myndigheder eller på universiteter.

 

 

Naturvidenskabe-
lige grundfag
Teknologiske
liniefag
Projekter og
almene fag
Valgfrie fag

Matematik 1 + temaøvelser
Fysik 1
Kemi

Matematik 2
Statistik

Humanbiologi og sygdomsære

Cellebiologi

Hospitalskursus
Biomekanik og biotransport 
Elektrofysiologi
Medicinsk billeddannelse 

Bevægeapparatets biomekanik

Modellering af fysio-logiske systemer

Elektronik og måleteknik
Signaler og lineære systemer i kontinuert tid 

Introduktion til Medikoteknik

Programmering

Fysiologisk måling 

Videnskabsteori

Bachelorprojekt

Vælges blandt øvrige kurser på DTU

 

Fra bachelor til kandidat
Når du er blevet bachelor i medicin og teknologi fra DTU, har du kvalificeret dig til at begynde på en kandidatuddannelse, hvor du på DTU bliver civilingeniør (cand.polyt.).

 

Læs mere om Medicin og Teknologi

Se filmklip om studiet. Filmen er lavet i samarbejde med Hvad kan jeg blive.  

Uddannelsens egen hjemmeside:   http://www.medicin-ing.dk/

Læs kompetencebeskrivelsen for bacheloruddannelsen i Medicin og Teknologi

 

 

Sommeroptag

Antal studiepladser: 60 

Studiestart: 30. august 2010

Ansøgningsfrist kvote 1: 5. juli kl. 12:00  

Sidst opdateret af  14.01.2010
Ansvarlig: Trylle Christa Arnfred
Top
Anker Engelunds Vej 1101A2800 Kgs. LyngbyTlf. 45 25 25 25CVR-nr. 30 06 09 46EAN-numre