EnglishIndeksKontaktTelefonbogAlumnenetværkPortalenBiblioteketLedige stillinger
/upload/toptekster/dtu_uddannelse_v2.gif
Danmarks Tekniske Universitet
Danmarks Tekniske Universitet

Kemi- og bioteknologi

/upload/dtu kommunikation/studiekatalog_2009/kemibio_diplom.jpg

Diplomingeniør 3½ år

Uddannelsen i Kemi- og Bioteknologi giver dig kompetencer til at opfylde samfundets behov for nytænkning, renere teknologi, nye og bedre lægemidler og andre vigtige produkter, samt bæredygtige og miljørigtige produktionsprocesser.

 

Kemiingeniørens domæne

Kemiingeniørens arbejdsfelt spænder bredt: drift og udvikling af processer, produktudvikling, rådgivning, tilsyn, ledelse. Man kan, lidt forenklet, sige, at kemiingeniøren bringer kemien fra laboratoriet til produktionen. Det er kemiingeniøren, der har til opgave at finde ud af, hvordan et nyt produkt (f.eks. et nyt lægemiddel eller et enzym) kan produceres i stor skala og miljømæssigt og økonomisk forsvarligt. De kemiske og bioteknologiske virksomheder vil fremover have stadig større fokus på effektivitet, energiudnyttelse, produktkvalitet samt miljø og arbejdsmiljø – alle emner som kemiingeniøren behersker.

 

Bred viden og teknisk design

Uddannelsen giver dig en bred, anvendelsesorienteret viden, og du får kompetence til at kunne omsætte teori til praksis. Hvert semester har temabaserede projekter, hvor teknisk design af produkter og processer spiller en afgørende rolle og mange projekter gennemføres i samarbejde med dansk og internationalt erhvervsliv.

 

Flydende faggrænser

Vi lægger stor vægt på en faglig integration af undervisningen i de vigtigste fag: kemi, bioteknologi og teknisk kemi. Du vil som studerende på Kemi- og Bioteknologi opleve en undervisningsform, hvor projektarbejde er integreret i teorifagene, og hvor emnerne i de forskellige fag og projekter i semesteret hænger sammen.

 

Beredt til jobmarkedet

Som færdiguddannet diplomingeniør i Kemi- og Bioteknologi vil du have opnået en række faglige færdigheder. Du vil være parat til at arbejde effektivt i projektgrupper, og du vil være trænet i at kommunikere resultater fra projektarbejde både skriftligt og mundtligt.

 

Brede karrieremuligheder

Mange kemiingeniører er ansat i den kemiske og bioteknologiske industri eller lægemiddelindustrien, men også i andre virksomheder, som arbejder med produkt og procesdesign, materialer eller miljøteknologi. En del kemiingeniører får senere i deres karriere ledende stillinger, og nogle starter selvstændig virksomhed. De fleste kemiingeniører ansættes i firmaer, der eksporterer og arbejder internationalt.

 

 

/upload/dtu kommunikation/fra studievalg.dtu.dk/firkant_obligatorisk.gif Obligatoriske kurser

inden for emnerne:

Matematik, fysik, statistik

Uorganisk, organisk og biologisk

kemi

Teknisk kemi

Bioteknologi

Proces- og produktdesign

 

/upload/dtu kommunikation/fra studievalg.dtu.dk/firkant_praktisk.gif Praktik

 

/upload/dtu kommunikation/fra studievalg.dtu.dk/firkant_valgfri_kurser.gif Valgfri kurser

 

/upload/dtu kommunikation/fra studievalg.dtu.dk/firkant_afgangsprojekt.gif Afgangsprojekt

/upload/dtu kommunikation/fra studievalg.dtu.dk/lagkagealm.jpg 

 

 

Sommeroptag

Antal studiepladser: 80

Studiestart: 31. august 2009

Ansøgningsfrist kvote 1: 5. juli kl. 12.00

 

Vinteroptag

Antal studiepladser: 40

Studiestart: 1. februar 2010

Ansøgningsfrist kvote 1: 1. december kl. 12.00

 

Se de særlige adgangskrav her

 

Læs mere...

Se beskrivelsen i Studiehåndbogen

 

I teknologiens frontlinje

 

På uddannelsens hjemmeside

 

 

 

Sidst opdateret af  14.01.2009
Ansvarlig: Trylle Christa Arnfred
Top
Anker Engelunds Vej 1101A2800 Kgs. LyngbyTlf. 45 25 25 25CVR-nr. 30 06 09 46EAN-numre