Innovation

Skum skal forsegle dybe sår og forhindre amputationer

Med støtte fra Innovationsfonden udvikler startupvirksomheden AleSac et skumbaseret sårprodukt, der skal forbedre behandlingen af dybe og komplekse sår.

Anne Ladegaard Skov, professor og institutdirektør, DTU Kemiteknik. Foto: Thomas Steen Sørensen.
 Modtager af Innovationsprisen 2026 Anne Ladegaard Skov, medstifter af AleSac og professor og institutdirektør ved DTU Kemiteknik. Foto: Thomas Steen Sørensen.

Fra forskning til international medtech

AleSac er blevet optaget i det amerikanske medtech-acceleratorprogram BioLab CATALYST.

”Optagelsen er en vigtig milepæl for AleSac. Det giver os adgang til både unik regulatorisk ekspertise og et stærkt internationalt netværk af investorer, som begge kan understøtte vores ambition om at bringe en ny og effektiv sårbehandling til patienter på det amerikanske marked,” siger Anne Ladegaard Skov.

Gennem acceleratorforløbet får startuppen adgang til specialiseret rådgivning om europæiske og amerikanske regulatoriske krav, herunder processen frem mod en fremtidig godkendelse fra den amerikanske Food and Drug Administration (FDA). Det er et vigtigt skridt i virksomhedens ambition om på sigt at bringe teknologien på det amerikanske marked.

DTU uddeler hvert år Innovationsprisen til en forsker, der viser, hvordan excellent forskning kan omsættes til innovation – og være til gavn for samfundet.

Årets modtager er Anne Ladegaard Skov.

Hun er professor og institutdirektør på DTU Kemiteknik og er en internationalt anerkendt forsker inden for polymerteknologi – og samtidig en forsker, der konsekvent arbejder for, at viden bliver brugt i praksis.

Ved siden af sin forskning har Anne Ladegaard Skov opbygget stærke virksomhedssamarbejder, indsendt 19 notifications of inventions og er i dag involveret i to startups: Glysious og AleSac.

Kontakt

Anne Ladegaard Skov

Anne Ladegaard Skov Professor, Institutdirektør Institut for Kemiteknik Mobil: 23652156