Det nye Center for Information and Communication Technologies – CICT - fik rosende ord med på vejen af undervisningsminister Bertel Haarder.
I dag kunne CICT fejre sin officielle åbning som nyt forskningscenter på DTU’s campus. Centeret er et unikt samarbejde mellem DTU og mobil-giganterne Nokia, Siemens og Motorola, samt Nettest, der udvikler måleudstyr til store kommunikations-netværk.
Undervisningsminister Bertel Haarder var den første til at udtrykke sin glæde over, at universitetet og erhvervslivet har fået et samarbejde på plads.
Undervisningsminister Bertel Haarder glædede sig over det unikke samarbejde mellem universitet og erhvervsliv.
”Med dannelsen af CICT har I skabt et fyrtårn for uddannelse og teknologisk udvikling. Jeg håber, at dette gode eksempel kan inspirere til lignende projekter i fremtiden. Centeret har været længe undervejs, men når jeg ser på, hvem der er med i samarbejdet, synes jeg, det ligner en succes”.
Direktør i centeret Knud Erik Skouby lovede i sin tale at centeret bliver et sted, hvor innovation og uddannelse kommer til at trives, og hvor der vil opstå spændende nye ideer i krydsfeltet mellem universitet og erhvervsliv.
Fra venstre ses vicepræsident Ole Mørk Lauridsen, Nettest, leder af CICT og vicedirektør på COM, Knud Erik Skouby, manager Steffen Ring, Motorola, uddannelsesdekan Gunnar Mohr, Uwe Hermann, Siemens, manager Karsten Vandrup, Nokia Danmark, vice director Jens-Uffe Andersen, Siemens.
Diplomdekan Gunnar Mohr påpegede det unikke i at have et åbent forum, hvor konkurrerende virksomheder samarbejde om at skabe fremtidens mobile applikationer.
”CICT kunne tjene som samarbejdsmodel. Både i Danmark og udenfor. Et europæisk Center for Information and Communication Technologies med samarbejdspartnere fra industrien kunne give Europa en førende position på det højteknologiske område”, sagde Gunnar Mohr.