International Fysikolympiade 2013 i Danmark i anledning af 100-årsjubilæet for Niels Bohrs banebrydende teori for brintatomet

Fysikglade unge fra hele verden til eksamen i Danmark

Fysik

381 gymnasieelever fra 83 lande kommer til Danmark i ugen den 7. -15. juli for at dyste på deres viden om fysik i den Internationale Fysikolympiade 2013, IPhO 2013. Begivenheden, der er arrangeret af DTU og KU, foregår i år i Danmark i anledning af 100-årsjubilæet for Niels Bohrs banebrydende teori for brintatomet.

En krævende eksamen i teoretisk og eksperimentel fysik, det er, hvad der venter 381 unge mennesker fra hele verden, når de, søndag den 7. juli, ankommer til Danmark. En snes skarpe fysikere fra Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og nogle danske gymnasier har udtænkt tre teoretiske og to eksperimentelle opgaver, som skal vise, hvor godt greb de unge har om fysikkens love.

Opgaverne skal løses uden hjælpemidler, eleverne har kun sig selv og deres kvikke hoveder med til prøverne, som holdes tirsdag den 9. juli på Niels Bohr Institutet/Gefion Gymnasium og torsdag den 11. juli på DTU Lyngby Campus. Prøverne bliver i øvrigt oversat til alle repræsenterede sprog af de ledsagende lærere, og eleverne afleverer også løsningerne på deres eget sprog.

Mellem prøverne bliver der tid sociale aktiviteter, hvor de unge kan lære hinanden – og Danmark – at kende. De skal besøge Dyrehaven, Tivoli, Københavns Rådhus, Vikingeskibsmuseet og Lejre Museum, og der skal selvfølgelig også festes.

Ud over rejsen og oplevelsen får 2/3 af deltagerne en medalje eller en hædrende omtale med hjem: 8 % (35 studenter) får guld, 17 % (70 studenter) får sølv, 25 % (100 studenter) får bronze og 17 % (70 studenter) får hædrende omtale.

Kontakt

Henrik Bruus, professor og vicepræsident for IPhO 2013
e-mail: bruus@fysik.dtu.dk
Telefon: 4525 3307 (fastnet) 2262 0880 (mobil)