Akademiet for de Tekniske Videnskaber har netop optaget 40 nye medlemmer. Hvert fjerde medlem kommer fra DTU.
En fjerdedel af de nye medlemmer som Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV) netop har optaget, kommer fra DTU. De 40 fremtrædende personer fra erhvervsliv og forskningsverden blev optaget ved Akademiets årsmøde den 6. maj 2014.
Akademimedlemmerne er udpeget ud fra deres stærke faglighed inden for teknisk videnskab, naturvidenskab eller sundhedsvidenskab. De har et stærkt engagement i samfundet og har skabt bemærkelsesværdige resultater inden for deres felt, hvad enten de er ansat i en virksomhed, på et universitet eller i andre vidensinstitutioner.
Flere kompetente medlemmer
Hanne Østergaard Jarmer, der er lektor på DTU Systembiologi, er et af de nye medlemmer. Hun mener, at den store andel af medlemmer fra DTU betyder, at ATV får flere kompetente medlemmer inden for uddannelse, forskning, forskningsbaseret rådgivning og innovation, hvilket vil være med til at styrke ATVs gennemslagskraft:
”På DTU hedder vi alle sammen "Teknisk" eller "Innovation" til mellemnavn, og det afspejler sig ikke kun i vores forskning. Vi omfavner også teknologiens indtog i undervisningen, der hvor den støtter effektivt og pædagogisk op om læringen. Og vi har stor fokus på, at innovation og entrepreneurskab kommer godt ind under huden på vores studerende.”
Uafhængig medlemsorganisation
ATV er en privat, uafhængig organisation, der arbejder for at fremme innovation, teknisk og naturvidenskabelig forskning og uddannelse samt for at styrke samarbejdet mellem virksomheder og universiteter. ATV arbejder non-profit og baserer projekterne på medlemmernes frivillige arbejde.
Som akademimedlem forventes man at yde en indsats i Akademiet til gavn for samfundet i det omfang, ens arbejdsmæssige og andre forpligtelser tillader det. De nye medlemmer bliver inddraget i ATV’s projekter og aktiviteter og har mulighed for at foreslå nye initiativer.
Læs mere på ATVs hjemmeside.