Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV) fylder 75 år og holder i den anledning Jubilæumskonference på DTU i dag fredag, den 1. juni 2012.
Det sker under overskriften "Teknisk videnskab og globale udfordringer" og fokus er på, hvordan teknisk videnskab kan være en integreret og aktiv del af løsningen på de store samfundsudfordringer, som Danmark og verden står overfor. Med denne konference ønsker ATV at vise løsninger på de store globale udfordringer i forhold til ressourceforbrug og energikilder.
Det er ATV’s grundholdning, at teknologisk udvikling kan løse væsentlige dele af de udfordringer. I forhold til at fastholde og fremme Danmark som et innovativt samfund, er det derfor vigtigt at mennesker med viden - forskere, eksperter og andre specialister – cirkulerer mellem virksomheder og universiteter for at skabe fortsat vækst og velstand.
I forbindelse med jubilæet udtaler Dekan Martin P. Bendsøe, DTU, der er præsident for ATV:
”Danmark og verden står over for store udfordringer, og der er hele tiden behov for nye løsninger. ATV’s historie viser Akademiet som en organisation, der til stadighed har formået at påvirke det omgivende samfund. I dag er nødvendigheden af at kombinere vækst med en bæredygtig anvendelse af jordens ressourcer mere central end nogensinde før, og Danmark har i forvejen en stærk position på en række teknologiområder. Med det udgangspunkt, og med fuldt fokus på samarbejde mellem universiteter og privat og offentlig erhvervsliv, vil ATV styrke Danmarks muligheder for at være en attraktiv spiller på den internationale scene til gavn for fremtidens samfundsudvikling.”
Uddannelsesminister Morten Østergaard åbner konferencen, og herefter følger flere fremtrædende forskeres indlæg om de tekniske videnskabers store potentiale, f.eks.:
-
Kevin Noone, professor ved Stockholm Resilience Centre, vil skitsere de globale udfordringer og muligheder i forhold til ressourceknaphed.
-
Bernhard Palsson, professor og CEO ved The Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability (DTU Biosustain), vil belyse hvordan bioteknologi kan bidrage til en bæredygtig fremtid.
-
Richard McCullough, Lord Professor i Kemi ved Carnegie Mellon University, Pittsburgh, vil redegøre for hvordan nye materialer spiller en stor rolle i løsningen af de globale klima- og energiudfordringer.
-
Michael R. Nelson, professor ved Georgetown University, vil tale om ’tingenes internet’.
Yderligere taler professor Povl Krogsgaard-Larsen, tidligere formand for Carlsberg Fondet og Senior Manager Claus Hviid Christensen fra Dong Energy.
Konferencen støttes økonomisk af COWI-fonden, Carlsbergfondet, GTS-institutterne og DTU.
Se hele konferenceprogrammet her (pdf).
Konferencen kan følges live på Ingeniøren.dk